SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

ARNAVUTKÖY - HADIMKÖY SANAYİ ETKİNLİĞİ 2016

“FUAR” GİBİ ETKİNLİK

Kısa adı HASİAD olan Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve işadamları Derneği tarafından Hadımköy meydanında birincisi düzenlenen “Sanayi Etkinliği 2016 “ etkinliğine Hadımköy ve Arnavutköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 70’in üzerinde firma katıldı.

Uluslararası Düzeye çıkarılacak
Fuarın açılış konuşmasını yapan Hasiad Başkanı Hüseyin Bozdağ, “istanbul’un çeşitli bölgelerinde üretim yapan ve birbirine muhtaç olan çeşitli sektör temsilcilerinin bir araya gelerek işbirliği içerisine girmeleri ve tanışmaları için böyle bir girişimi başlattık” dedi. Bozdağ, biz burada balık tutmak isteyene balık tutmayı öğretmeye çalışacağız” dedi.”Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin öz kaynakları ile hayata geçirilen etkinliğe bu sene 70’in üzerinde firmanın katıldığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren Bozdağ, “Bu sene birincisini düzenlediğimiz bu etkinliği ileriki yıllarda kapsam ve katılımını genişleterek önce bölgesel, daha sonra da uluslararası düzeye çıkarmayı hedeflediklerini” söyledi.

İş var beğenen yok
Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 70’in üzerinde firma temsilcisi ve çok sayıda davetlinin yanı sıra İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, DESB [Deliklikaya Sanayi Bölgesi] Yönetim kurulu üyesi Hasan Büyükdere, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, CHP İlçe Başkanı A. İhsan Ercan, CHP Arnavutköy eski Belediye Başkan adayı Ruhi Tuncel, Emniyet müdürü Aykut Korkamz, Belediye Başkan Yardımcıları ve çeşitli STK temsilcilerinin katıldığı açılışta konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, “Bölgemizde insanlarımıza ve sanayicimize çok faydalı olacağına inığım böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu” belirtti. Baltacı konuşmasında ülkemizin çok hassas bir dönemden geçtiğini kaydederek, özellikle 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Böylesine hassas bir dönemde sanayici’nin elini taşın altına bir kez daha koyarak yatırımlarına hızlı bir şekilde devam etmesi, ülkemizin ilerlemesinin ve kalkınmasının önüne taş koymak isteyenlerin suratına vurulmuş en büyük şamardır” dedi. Baltacı, Arnavutköy’de faaliyet gösteren çeşitli sektörlere ait fabrikalarda çok sayıda insanımızın ekmek yediğinin belirterek, “Aslında bölgemizde iş çok ama iş beğenmemezliği de çok” dedi. Bu durumun çok ta kötü bir şey olmadığının altını çizen Başkan Baltacı, “ülke insanımızın beklentilerinin ve yaşam startlarının artması için iyi bir gelişme olduğunu kaydetti. Baltacı sanayiciye övgüler yağdırarak sanayicinin zaman zaman yalnız kaldığını belirterek, sanayiciye yardımcı olmak gerektiğini söyledi.

18 İmar uygulaması
Sanayicinin lehine Sanayicinin kanayan yarası 18 imar uygulaması konusundaki çalışmalara da değinen Baltacı, “Hadımköy’de imar izni henüz alamayan sanayicilerin durumunu değerlendirdi. Hadımköy’deki sanayicinin kanayan yarası “18 İmar uygulaması” üzerinde dört yıldır çalıştıklarını belirten Başkan Baltacı, 18 imar uygulamasının sadece Arnavutköy Belediyesinin değil aynı zama sanayicinin de lehine olacak bir çalışmadır” dedi. Bu konuda sanayicinin taleplerini her zaman değerlendireceklerini ve onların daha fazla yatırım yaparak istihdam sağlamaları için bu güne kadar olduğu gibi yarında yanlarında olacaklarının altını çizdi.

Kalite artırılmalı
Sanayi etkinliğinde konuşan Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, “Bu tür ticari ve sanayi fuarların önemine değinerek, sanayicinin ürettiği ürünlerin tüketicilerle buluşması çok önemli” dedi. Dayıoğlu bu tür sanayi bölgelerinde üretilen ürünlerin dünya pazarlarında daha rekabetçi bir ortamda pazarlanabilmesi ve ülkemiz insanının tüketimine sunulan ürünleri kalitesinin artırılması için eğitimin önemine dikkat çekti, daha önce sözleşmeleri imzalanan ve inşaatına kısa zama başlanılacak olan “Tematik okulların” bir an önce hayat geçirilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı. Fabrikalarda çalışan yetişmiş elemanların eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin şart olduğunun altını çizen Kaymakam Dayıoğlu, “Eğitim kalitesi yükselmeden yapılan ihracatın çok fazla etkili rekabet edemeyeceğini söyleyerek bizim yapacağımız olsa olsa ancak ihracatın hamallığını yapmak olacaktır” dedi.

Yılmayacağız
Sanayi etkinliği açılışında bir konuşmada İSO Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı. Bahçıvan bu ülke insanının yaşadığı acı ve güçlükler bir batı ülkesinde yaşansaydı dayanamayacaklardı” dedi. Ülkemizde yapılan terör saldırıları bizi yıldıramayacak” diyen Erdal Bahçıvan, Arnavutköy Hadımköy bölgesinin devlet destekli büyük projelerle daha çekici bir duruma geldiğini belirterek, sanayicinin bu kötü günlerin çok daha kısa bir zama atlatılabilmesi için biz sanayiciler olarak daha fazla yatırım yapacağız inatla, daha fazla istihdam yapacaklarını belirtti. Bahçıvan sanayicinin özellikle imar konusunda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için bir affın getirilebileceğine değinerek, yapılan imar affına Ankara’nın da sıcak baktığını belirterek bir anlamda sanayiciye imar affı müjdesi verdi. Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesim töreni gerçekleşti ardında plaket taktimi yapıldı. Etkinliğe katılan firma stantlarının gezilmesi ile tören son buldu. Sanayi etkinliğinin üç gün süreceği bildirildi.
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

Maske Dağıtımı Hakkında Bilgilendirme

 
Değerli Meclis Üyelerimiz

İstanbul’daki işletmelerin maske ihtiyacının bir bölümü dün akşam Ankara’dan İstanbul Valiliğine gönderilmiştir. Dağıtım, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından koordine edilmektedir. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzün talebi ile bugün Odamızca üyelerimize duyuru yapılarak talep toplanmaya başlanmıştır. Gelen talepler Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne iletilmektedir.
Maske ihtiyacınızı aşağıdaki bağlantıdan Odamıza iletebillirsiniz.

Saygılarımızla

Haktan Akın
Genel Sekreter

https://form.jotform.com/201072307833952

Sokağa Çıkma Yasağında İzin Süreçleri Hakkında Bilgilendirme

 Değerli Meclis Üyelerimiz,

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Odamıza bugün gelen yazıda; sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında yer almadığı halde, ihracat bağlantı ve taahhüdü olan firmalar, faaliyetlerine ara vermeleri durumunda büyük zarar oluşturacak imalat sanayi firmaları ile faaliyetlerine devam eden sektörlere girdi ve hammadde sağlayan firmaların sokağa çıkma yasağı olan günlerde faaliyetlerine devam edebilmeleri için, İstanbul Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün stmistanbulil@sanayi.gov.tr adresine elektronik ortamda müracaat etmeleri gerektiği belirtilmektedir.
Başvuruda; müracaat dilekçesi, sanayi sicil belgeleri ile ihracat siparişlerini gösterir herhangi bir belgenin (sipariş mektubu, sözleşme, proforma fatura vb) belirtilen e-posta adresine elektronik olarak gönderilmesi gerekmektedir.
Başvurular İstanbul Valiliği tarafından değerlendirilecektir
Saygılarımızla,

Haktan Akın
Genel Sekreter