SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

HASİAD ÜÇÜNCÜ HAVAALANI İÇİN ÜRETECEK

HASIAD Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Bozdag ve yönetim kurulu üyeleri dünyanin en büyük havalimani projesini gerçeklestiren IGA'nin santiye ve yönetim merkezini ziyaret etti. Özellikle Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in havaalanini gezerken, “Yerli üreticilerle çalisin” ifadesinden hareketle ziyarette HASIAD'in proje içinde aktif olarak alabilecegi rol masaya yatirildi. 

Hadimköy Arnavutköy Sanayici ve Isadamlari Dernegi (HASIAD) Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Bozdag ve yönetim kurulu üyeleri dünyanin en büyük havalimani projesini gerçeklestiren IGA Havalimani Isletmesi A.S.'nin santiye ve yönetim merkezini ziyaret etti.  IGA Satin Alma ve Lojistik Direktörü Mustafa Ceylan ve IGA BIM Koordinatörü Irfan Gündüz, Hüseyin Bozdag ve HASIAD yönetim kurulu üyelerine genisletilmis brifing verdi ve sahada bilgi paylasiminda bulundu. IGA BIM Koordinatörü Irfan Gündüz havaalni insaati konusunda çok genis bir sunum yapti. Sunumda insaat alanin da yapilan çalismalar hakkinda ayrintili detaylar öne çikti. Yapilan havaalanin genel durumu, zamanin darligi konusunda nasil bir çalisma yöntemi sagladiklarini, alanda yapilan insaat çalismalarinin nasil olacagi gibi konular ele alindi. Daha sonra söz alan IGA Satin Alma ve Lojistik Direktörü Mustafa Ceylan HASIAD yönetim kurulunun ziyaretinden mutlu olduklarini, en yakin bölge sanayicileri olan HASIAD üyeleriyle çalismak istediklerini dile getirdi. Daha sonra Ceylan ,satin alma süreçlerinin nasil bir yol izlediklerini, hangi kriterlere baktiklarini ve ne gibi konularda çalisma yaptiklarini söyledi. Özellikle Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in havaalani insaatinda yerli mal kullanilmasi ve yerli üreticilerle çalisilmasi gerektiginin altini çizen Ceylan, sirket ortaklarinin da bu konu da titiz davrandiklarini, tercihlerinde yerli üreticilere öncelik tanidiklarini belirtti. 

TASARIM VE ÜRETIM ALTYAPISI GÜÇLÜ

HASIAD ile ortaklasa hareket etmek için öncelikli olarak satin alma süreçlerinde IGA'yla elektronik ortamda bir platform olusturulmasi konusunda sözlü mutabakat saglandi ve HASIAD üyelerinin sektörel gruplar halinde firma bilgilerinin paylasildigi IGA satin alma listesinin elektronik ortamda paylasilmasina karar verildi. Ardindan söz alan HASIAD Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Bozdag, öncelikle bu toplantinin gerçeklesmesinde IGA Satin Alma ve Lojistik Direktörü Mustafa Ceylan ve IGA BIM Koordinatörü Irfan Gündüz'e tesekkür ederek konuyla ilgili sunlari söyledi: “Bölgemiz de 580'e yakin firma var. Bunlarin içinde ilk binde 80'e yakin firmamiz bulunuyor. Ilk 500'de sekiz firmamiz var. Dolayisiyla bölge genelinde 70 bin kisi çalisiyor. Sizlerle beraber bu bölgeye baktigimizda 180 bin kisi istihdam edilecek. 2023’e kadar bizde de 120 bin çalisan olacak. Yani birbirimizle etle  kemik  gibiyiz, ayrilamayiz. Biraz önce Ferrari’nin tasarimini gördüm. Ferrari’nin bugün kumaslarini bizim Hadimköy’deki sanayicimiz üretiyor. Bazi arkadaslarimiz var dünyaya koltuk, mobilya aksami üretiyor. Diger yandan Ali Bakaner dünyanin profilini üretiyor. Bu potansiyeli daha verimli kilmak amaciyla bundan sonra hep sizinle iç içe olucagiz. Hatta geçen gün ekipten Sema Berber arayarak Hadimköy’den bize acilen  ankrajci lazim dedi ve bulduk, gönderdik. Insallah bir faydasi olmustur. Kisacasi bizde tasarim ve üretime dayali ciddi bir potansiyelle teknolojik altyapi var.”  

TARIHE TANIK OLDULAR 

Yönetim kurullarinda özel üretimleri yapabilecek potansiyelde isletmeler de olduguna isaret eden Baskan Bozdag, “Eger özel bir üretim isteniliyorsa teknik bir resim gönderilsin, biz özel üretim de yapariz. Özellikle Cumhurbaskani'mizin buraya gelip, yerli üreticilerle çalisilmasini söylemesi bizi oldukça heveslendirdi” bilgisini verdi. Toplantinin ardindan havalimanin insaat alanini gezildi. Böyle bir tarihe taniklik eden HASIAD yönetim kurulu dünyanin en büyük havalimaninin insaat sürecini yakindan izleme firsatini buldu. 

HASIAD Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Bozdag ve ekibi üçüncü havaalani insaatini gezerek, IGA yöneticileriyle birlikte proje için neler üretebileceklerini degerlendirdi.

 




Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt