SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

HASİAD IN İFTARI SANAYİCİ, YEREL YÖNETİM VE MÜLKİ İDAREYİ BİR ARAYA GETİRDİ

HASIAD tarafindan düzenlenen iftara Arnavutköy Kaymakami Kasim Fikret Dayioglu, Arnavutköy Belediye Baskani Ahmet Hasim Baltaci, ISO Baskani Erdal Bahçivan, ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu, HASIAD Baskani Hüseyin Bozdag, mülki idare temsilcileri ve çok sayida sanayici katildi. HASIAD Baskani Bozdag, Hadimköy'de açilmasi düsünülen HASIAD Endüstri Teknik Meslek Lisesi Projesi hakkinda katilimcilari bilgilendirdi.

Onur Park sponsorlugunda 23 Haziran'da Seyidoglu Restaurant'ta gerçeklesen  HASIAD iftari bölge sanayicisi, yerel yönetimler ve mülki idare temsilcilerini bir araya getirdi. 

Ev sahibi sifatiyla açilis konusmasini yapan HASIAD Baskani Hüseyin Bozdag, Türkiye'nin sanayi üretiminin neredeyse yüzde 70'nin Istanbul'da gerçeklestigini, Istanbul içinde de Hadimköy'ün en önemli sanayi bölgelerinden biri oldugunu vurguladi.

"Istanbul demek bana göre Hadimköy Sanayisi demek, Hadimköy demek Istanbul sanayisi demektir" diyen Bozdag; Hadimköy'de bugün 550 A grubu sanayi firmasinin 60 bine yakin çalisani istihdam ettigini ve Türkiye'nin toplam ihracatinin yüzde 6.7'sine denk gelen 10 milyar TL'ye yakin ihracat gerçeklestirdigini belirtti. 

Yeni havaalani projesi, Kanal Istanbul projesi, Kuzey Marmara otoyolu ve 3. köprü yollariyla birlikte Hadimköy'ün öneminin daha da artacagini ifade eden Bozdag; "Bu bölgenin içerisinde bulunan sanayiciler olarak biz de gelismelere göre konumumuzu almak durumundayiz" dedi. 

Hüseyin Bozdag: Türkiye'nin en büyük teknik lise kampüsünü Hadimköy'de kurmak istiyoruz. 

HASIAD Baskani Bozdag, konusmasinda HASIAD Endüstri Teknik Meslek Lisesi Projesi'nin sunumuna da yer verdi. Sanayicilerin ihtiyaç duydugu nitelikli teknik eleman eksikliginin hissedildigini belirten Bozdag;  "Büyük bir projeye imza atmak istiyoruz. Allah nasip ederse Kaymakamimizin ve Belediye Baskanimizin destegiyle, Türkiye’nin  en büyük mesleki egitim kampüsünü Hadimköy’de  42 dönüm arazinin üzerinde yapmayi planliyoruz. Bu projemizi düsündügümüz gibi 2018 yilinda tamamlayabilirsek ana eleman ve teknik eleman anlaminda eksikligimizi giderebiliriz" diye konustu.   

Teknik lise projesinin bir ekip ve takim çalismasi ile hayata geçebilecegini kaydeden Bozdag; "Biz burada yola çikarken on bir kisilik yönetim kurulu üyesi ve Hadimköy’ün kiymetli temel taslari olan büyük sanayici agabeylerimizle yaptigimiz istiareler sonucunda yola çiktik. Mesleki egitim kampüsümüzle ilgili olarak herkesin destegini bekliyoruz. Onur üyelerimizden Yildiz Kalip’in yönetim kurulu baskani Cemil Yildiz agabeyimizin bu konudaki tecrübesinden de yararlanacagiz. Kendisi daha önce de bir baska endüstri meslek lisesi projesini hayata geçirmistir" dedi. 

"3 bin metrekarelik sanayi çadiri kurulacak" 

Hadimköy’de baska projelere ve islere de imza attilarini belirten Bozdag; "Belediye Baskanimizin da destegiyle insallah Eylül ayinda yeni yapilan tren istasyonunun yaninda üç bin metrekarelik sanayi çadiri kurulacak. Böylelikle sanayicilerimizin birbirleriyle tanismalari, ticari is birlikleri kurabilmeleri adina böyle bir organizasyonun çok faydali olacagini düsünüyorum" diye konustu.  

HASIAD Baskani konusmasinin sonunda her seyin bir ekip isi oldugunu kaydetti ve yönetim kurulu üyesi arkadaslarini da kürsüye çagirarak onlari da alkislatti. 

Ahmet Hasim Baltaci: Teknik liseden sonra darasi yüksek okul ve üniversitenin basina

Arnavutköy Belediye Baskani Ahmet Hasim Baltaci, Hadimköy'ün Türk ekonomisine ciddi bir katki sunan ve ayni zamanda gelecek vaat eden bir sanayi bölgesi oldugunu belirtti. Sanayicilerin nitelikli eleman ihtiyacini karsilamak adina Belediye, HASIAD ve Milli Egitim Bakanligi'nin bir protokol çerçevesinde bu hayirli tesebbüsü hayata geçirecegini ifade eden Baltaci; "Geçmis bir tecrübemiz var. Bir çiraklik egitim merkezi açilisini belediye baskanliginin ilk döneminde gerçeklestirmistim. Darasi  yüksekokul ve üniversitenin basina diyorum" dedi. 

Arnavutköy'ün büyük projelerle sadece Türkiye’de degil; dünyada adindan söz ettiren bir bölge olacagini belirten Baltaci; "Elimizdeki bütçeyle her yil yapmis oldugumuz planlama çerçevesinde daha iyi bir Arnavutköy, daha iyi bir Hadimköy ve bütün eksikliklerin geride kaldigi günler diliyoruz. Sizler sanayiciler olarak üretiyor, binlerce insanimiza is veriyorsunuz. Hepinize ayri ayri tesekkür ediyorum" diye konustu. 

Mehmet Ali Ugur: Kentsel dönüsümde beyaz bir sayfa açmak istiyoruz" 

Belediye Baskani Baltaci'nin ardindan söz alan HASIAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Onur Park Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Ali Ugur, "Emegimiz ve göz nurumuzdur" diyerek ifade ettigi Onur Park Life Istanbul Projesi hakkinda katilimcilara bilgi verdi. Ugur; "Kentsel dönüsüm projesine beyaz bir sayfa açmak istiyoruz. Insana verdigimiz deger neticesinde yasamasi keyifli bir proje sunmak istedik. Onur Park Life Istanbul hem mimarisiyle hem de olanaklariyla yüksek yasam standartlarindadir" dedi.  

Fikret Dayioglu: Teknik okulun bölgemize hayirli olmasini dilerim 

Arnavutköy Kaymakami Fikret Dayioglu da teknik okula bölgenin sanayicisinin ihtiyaç duydugunu, is gücünü yetistirebilmek için yapilacak teknik okulun bölgeye hayirli ugurlu olmasini temenni ettigini söyledi. 

Erdal Bahçivan: Hedefimiz dünyanin ilk on ekonomisi arasina girmektir

Istanbul Sanayi Odasi Baskani Erdal Bahçivan; sanayicilerin sanayi ile ugrasmasi gerektiginin altini çizdigi konusmasinda; "Insaat sektörü bizim için çok önemli sektör. Insaatçilar kendi yollarinda ilerlesinler, sanayiciler kendi yollarinda ilerlesinler. Her sektör kendi üzerine düseni layigiyla yaparsa Türkiye'yi  dünyanin ilk on ekonomisi arasina sokma hedefimize ulasabiliriz. Bunun için insanimizi egitmemiz lazim, insan kalitemizi yükseltmemiz lazim.  Biz, Istanbul Sanayi Odasi olarak üzerimize düseni seve seve yapacagiz" diye konustu. 

 
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt