SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

HASİAD, Necati Göksu Ev Sahipliğinde Gaziantep’e Çıkarma Yaptı

HASİAD, Necati Göksu Ev Sahipliğinde Gaziantep’e Çıkarma Yaptı

HASİAD, Ülkemizin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Gaziantep’te önemli görüşmeler yaptı.

Geziye HASİAD Yönetim Kurulu üyesi Necati GÖKSU ev sahipliğinde HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin BOZDAĞ, Yönetim Kurulu Üyeleri, Levent EREN, İkbal YİĞTALP ATİK, Emre TOPUK, Merve NALBANTOĞLU, Rasim TÜKEK, HASİAD Üyesi Laure GÖK, Gökhan TURHAN katıldı.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin BOZDAĞ, Gaziantep gezisi hakkında değerlendirmesinde şunları söyledi: HASİAD olarak sanayicimizi bilgilendirmek ve iş fırsatları yaratabilecekleri geziler serimize ülkemiz sanayisi açısından çok önemli olan ve Suriye’deki savaşın bitmesiyle çok büyük öneme sahip olacak GAZİANTEP şehrimize Yönetim Kurulu Üyemiz Necati GÖKSU ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Katılımcılarımızın eşleri ile katıldığı bu gezi hem kaynaşma ve birliktelik açısından hem iş hem gezi olmasından dolayı çok güzel geçti. Tüm arkadaşlarımıza bu geziye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Gazintep gezimize ilk olarak Gaziantep sanayi odası ile bir görüşme gerçekleştirdik. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan ÜNVERDİ bizi makamında çok güzel karşıladı. Kendisine buradan misafirperverliği için tekrar teşekkür ediyorum. Bu görüşme de kent ve ülke ekonomisi hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. HASİAD ve Gaziantep Sanayi Odası olarak gelecekte ortak projeler üretip, Hadımköy ve Gaziantep iki sanayi bölgesinin kalkınması için çalışmalar da bulunmak için fikir birliğine vardık. ‘dedi.

İkinci ziyaretini Gaziantep Ticaret Odasına gerçekleştiren HASİAD Heyetini burada Başkan Mehmet Tuncay YILDIRIM karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme de HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin BOZDAĞ, Ticaret Odası Başkan’ı Mehmet Tuncay YILDIRIM’a kendileri ağırlamalarından dolayı teşekkür etti

Üçüncü ziyaretini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştiren HASİAD Heyetini Başkan Vekili Av. Osman TOPRAK karşıladı. Gaziantep sanayisi ile ilgili bilgi veren Av. Osman TOPRAK, İstanbul sanayicisinin Gaziantep sanayisi ile birlikte iş birliği yapması gerektiğinin altını çizdi. HASİAD Başkanı Hüseyin BOZDAĞ, iş birlikteliklerine hazır olduklarını, HASİAD olarak buna önderlik etmek istediklerini belirtti. Ülkemiz ekonomisinin üretim odaklı bir yol haritasıyla çok güçlü olacağına değinen BOZDAĞ, ‘Bu tür birlikteliklerin dışarıya karşı hem güç birliği hem de ithalatımızı azaltacağı ihracatımızı güçlendireceği bir konuma getirecektir’ dedi.

Dördüncü ziyaretini Gazianep’in Suriye’ye en yakın sanayi kenti olan Şahinbey Belediyesi’ne gerçekleştiren HASİAD Heyetini, Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU karşıladı. Başkan TAHMAZOĞLU, Hadımköy sanayicilerimizi ilçemizde ağırlamak bizi çok mutlu etti. Suriye savaşı bittikten sonra Suriye’yi yeniden yapılırma konusunda en az 20 yıl ülke ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu fırsatı tüm ülke sanayicisi olarak doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Çalışmalara şimdiden başlamamız gerekiyor ve bu çalışmaları birlikte hareket ederek devam ettirmeliyiz’ dedi. HASİAD Başkanı Hüseyin BOZDAĞ ise, Suriye’nin yeniden yapılırmasının çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi. ‘ Suriye savaşının bugünlere gelmesi insani olarak çok üzücüdür. İnşallah taraflar bu savaşın bitmesi konusunda bir an önce anlaşır ve dünya bir nefes alır. Suriye’deki savaşın bitmesi ülke ekonomisine ve sanayicimize çok büyük katkıları olacaktır. Sadece Suriye değil tüm Ortadoğu Türkiye için bakir bir pazardır. Bu pazarın doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. HASİAD olarak bu pazarın önemini biliyor ve bu pazarın gelişmesi için hem birlikteliklere hem de tüm çalışmalara katkı vermeye hazırız’ dedi.

Bir günde beş ziyaret gerçekleştiren HASİAD Heyeti son olarak Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştirdi. Başkan İbrahim Aydın ev sahipliğinde gerçekleşen bu ziyaretle HASİAD Heyeti başarılı ve verimli geçen bu görüşme ile Gaziantep iş gezisini tamamladı.

HASİAD'ın Gazinatep gezisi Hürriyet, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde ve web sitelerinde haber olarak ilgi gördü. 
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt