SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

ROMANYA BÜYÜKELÇİSİ OSMAN KORAY ERTAŞ’I ZİYARET ETTİK

ROMANYA BÜYÜKELÇİSİ OSMAN KORAY ERTAŞ’I ZİYARET ETTİK

HASİAD’ın Romanya Bükreş’e düzenlediği ticaret gezisi 10 Kasım’da heyetimizin Romanya Türk Büyükelçiliğine yaptığı ziyaretle başladı. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde devam eden görüşme sonunda HASİAD heyeti Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’a başarılı çalışmaları nedeniyle bir plaket verdi.


HASİAD’ın Romanya Bükreş’e düzenlediği ticaret gezisi 10 Kasım’da heyetimizin Romanya Türk Büyükelçiliğine yaptığı ziyaretle başladı. Büyükelçilik ziyaretine İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Başkanı ve İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESİDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyiğit Grup A.Ş.’den Temel Soyyiğit, Savlı Gıda Firmasından Turgut Şavlı, Santana Tekstil firmasından Sedat Çelik, Adres Patent firmasından Av. Ali Yüksel, Archled Aydınlatma firmasından Murat Selvitop katıldı. Görüşmeye Ticaret Ateşemiz Mükerrem Aksoy ve Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray da eşlik etti.

Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, büyük bir nezaket göstererek HASİAD heyetini elçiliğimizin kapısında karşıladı.

Büyükelçi Ertaş, heyetimizi kabulünde şunları söyledi:

“HASİAD heyetinin Romanya’da temaslarda bulunmasından memnuniyet duydum. Türk iş adamlarının yatırım ve ticarette Romanya’yı tercih etmeleri gerekiyor. Romanya ülkemize çok yakın. AB üyesi olması büyük avantaj. Burada üretip Avrupa ülkelerine mal satmak daha kolay. Ayrıca Romanya gelişmekte olan bir ülke. Sanayisi yeni yeni toparlanıyor. Türk sanayicisinin bilgi birikimi, iş yapma şekli ve tecrübesiyle burada iş yapması çok kolay. Ülkede 14 bin Türk şirketi var. Bunların 7 bini faal. Aralarında alanında marka olmuş büyük şirketlerimiz var. Yıllardır buradalar. Burada yatırım ve iş yapmak isteyen firmalara büyükelçilik olarak kapımız sonuna kadar açık.” 

Büyükelçi Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada iş yapacağınız zaman önce elçiliğimizden bilgi ve yardım isteyin. Sizlerin yanındayız. Hem devlete karşı hem de firmalara karşı dikkatli olmak gerekir. Sizin için danışmanlık yaparız.”

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar Dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Büyükelçi Osman Koray Ertaş,“Ülkemiz ve Romanya arasındaki mevcut iyi ilişkilerin stratejik ortaklığımızın özellikle iktisadi ve insani boyutlarının geliştirilmesine büyük önem veriyorum. Romanya’daki her yatırımcımız ilişkilerimizin bu seviyeye gelmesinde pay sahibidir. Birbirimizi şahsen tanımasak da geniş bir ailenin bireyleriyiz ve Romen dostlarımız tarafından da öyle görülüyoruz. Bu nedenle birbirimizin başarısı tüm toplumumuzun başarısı olarak okunmaktadır. Bu itibarla Romanya’daki tüm müteşebbis vatandaşlarımıza işlerinde üstün başarılar diler, Büyükelçilik olarak onları daima en aynı ailenin bireyleri olarak gördüğümüzü bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu da HASİAD heyetine gösterdiği sıcak karşılamasından dolayı Romanya büyükelçisi Osman Koray Ertaş’a teşekkür etti. Ömeroğlu, “Gördüğünüz gibi heyet içinde her sektörden firma temsilcilerimiz ile buradayız. Burada ki iş fırsatlarını öğreneceğiz, gerekli bilgileri alarak federasyona bağlı 8 derneğe bilgi aktaracağız. 2500 üye sanayicimize Romanya ile ilgili bilgileri yerinde görerek rapor sunacağız” dedi. 

ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan ise, Romanya’da yatırım yapacak sanayici ve iş adamlarının arkalarında Türk Büyükelçiliğinin gücünü hissetmesinin büyük bir güvence olduğunu söyledi ve gösterilen ilgi için teşekkür etti.

Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde devam eden görüşme sonunda HASİAD heyeti Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’a başarılı çalışmaları nedeniyle bir plaket verdi.
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt