SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

TİAD HASİAD HEYETİNİ AĞIRLADI

TİAD HASİAD HEYETİNİ AĞIRLADI

Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray dernek genel merkezinde HASİAD Heyetini ağırladı.

Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray dernek genel merkezinde HASİAD Heyetini ağırladı.

TİAD’daki toplantıya İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Başkanı ve İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESİDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyiğit Grup A.Ş.’den Temel Soyyiğit, Savlı Gıda Firmasından Turgut Şavlı, Santana Tekstil firmasından Sedat Çelik, Adres Patent firmasından Av. Ali Yüksel, Archled Aydınlatma firmasından Murat Selvitop katıldı. Heyetin TİAD ziyaretine Ticaret Ateşemiz Mükerrem Aksoy da eşlik etti.

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu ve ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, görüşmede TİAD başkanı ve yetkililerine Türk girişimcilere ve heyete gösterdikleri ilgi ve sıcak karşılama için teşekkür etti. Toplantıda, TİAD’la karşılıklı işbirliğinin imkanları konuşuldu.

Ticaret Ateşemiz Mükerrem Aksoy bu ziyarette yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Romanya’da mevcut Türk sermayesi 6.5 milyar Euro civarında. Burada % 95’in üzerinde temsil edilen kuruluş TİAD. Garanti Bankası, Kastamonu Entegre, Artik, Türk Hava Yolları, Kanal D gibi buradaki bütün önemli yatırımcılarımız TİAD üyesidir. Hep birlikte çalışıyoruz. Gelen heyetleri birlikte ağırlıyoruz. Romanya’da yatırım yapacak firmalara şunu tavsiye ediyorum; İlk olarak ticarete geleceksiniz. Ticarete gelirken de bizim Türk Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikleri devreye giriyor. Eğer siz Türkiye’de üreticiyseniz,  ticaretlere uğraşıyorsanız, buradaki bir şirket kurduğunuz zaman, o şirketin kiraladığı ofisin, showroomun, deponun üreticiyseniz  % 70’ini, üretici değilseniz % 60’ını karşılıyoruz. Bizim verdiğimiz desteklerden faydalanın. Piyasayı tanıyın. Ticarette tek sıkıntımız KDV’nin kapıda tahsil edilmesi. Sizin burada iyi bir distribütör bulma şansınız azalıyor. Biz firmalara diyoruz ki, siz gelin, biz sizin ofisinizi, reklam paralarınızın % 70’ini karşılayalım. Siz burada distribütörlere dağıtın. Romanya önemli bir ülke. Tüm Avrupa’yı sayarsak 200-300 milyonluk bir pazar. Enerji fiyatları Türkiye’ye göre daha ucuz. Buraya geldiğiniz zaman, üretim yatırımını yaptığınız takdirde normal Romen firması gibi AB fonlarından faydalanabiliyorsunuz.  Teşviklerden faydalanabiliyorsunuz. İş adamlarımız burada rahat. TİAD’ta her düşüncede insan vardır, tek amaçları ticaret. Önemli olan para kazanmaktır. Bu da Romanya’ya geldiğinizde sizin bir şansınız. Ticaretimizi artırmak için Romanya’yı tercih ediyoruz. Otomotiv, yan sanayi çok önemli. Tekstil üretimi yok. Tekstil yatırımı önemli. Gıda yatırımı hiç yok.  Gelip burada kendi şirketinizi kurup dağıtımı siz yapmanız gerekiyor. Bunu yaptığınız takdirde satışlarda % 40 artış gözüküyor. Ortağımız Romen olursa destekleri alabilecek miyiz? Bizim devletin desteği için minimum % 51’e sahip olmalısınız. Yani % 70’in % 50’sini alıyorsunuz."

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu ise şunları söyledi:

“Biz 8 bölgesel işadamları derneklerini birleştiren bir federasyonuz.  ESİDER Esenyurt İş Adamları Derneği Başkanı, yine Esenyurt içinde SANDER’in başkanı diğer bölgelerden temsilciler var. Biz sizinle ortak bir çalışma da yapabiliriz. Bizim hiçbir siyası odaklanmamız yok. Bu noktada çok güzel birleşiyoruz.”

TİAD Başkanı Murat Demiray ise konuşmasında devlet temsilcilerinin desteğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bu bağlantıları ne kadar sağlamlaştırırsak, ne kadar çok temasta kalırsak o kadar faydalı hale geliyor. Burada şuanda çok güzel bir ekip var devleti temsil eden. Arkamızda devletimiz var. Her kapıyı açabilecek güçteyiz şuanda. Biz burada çok güçlü ve hareketliyiz. Bunun nedeni TİAD’ın altında tek ses olmamız. Romanya’yı biraz göz ardı etmişiz. Romanya’yı sizin zihninize sokmak istiyoruz.”

ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan da,

“Sizinle ortak hareket planı oluşturabiliriz. Süreklilik burada çok önemli. Büyükelçiliğiniz de, TİAD da destekleyebilir. ESİDER bunun bir tarafı olabilir. Biz iş hayatında şunu düşünüyoruz, destekle orada daha hızlı gelişme sağlayabiliriz”dedi.

Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde devam eden görüşme HASİAD heyetinin TİAD başkanına verdiği plaket ile sonlandı.
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt