SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

HASİAD HEYETİ ROMANYA TİCARET ODASINDAYDI

HASİAD HEYETİ ROMANYA TİCARET ODASINDAYDI

HASİAD’ın Romanya’nın Bükreş kentine düzenlediği gezi kapsamında HASİAD heyeti Romanya Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Romanya Ticaret Odası Başkanı ise ülkedeki ticaret ve yatırım olanakları konusunda bilgiler aktardı.

Romanya Ticaret Odası ziyaretine İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Başkanı ve İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESİDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyiğit Grup A.Ş.’den Temel Soyyiğit, Savlı Gıda Firmasından Turgut Şavlı, Santana Tekstil firmasından Sedat Çelik, Adres Patent firmasından Av. Ali Yüksel, Archled Aydınlatma firmasından Murat Selvitop katıldı. 

Romanya Ticaret Odası Başkanı HASİAD heyetini kabul ettiği toplantıda, “Avrupa Birliği sınırları içerisinde Türk yatırımcılar Romanya’da birinci sıradalar. Bundan dolayı çok memnunuz. Kayıtlı 14 bin 600 Türk firmasının 333 bin Euro’luk yatırımı var. Bu yatırımlardan dolayı çok mutluyuz. İki ülkenin sosyal dokusunun birbirine yakın olması mutluluğumuzu arttırıyor. Yeni Türk yatırımlarını bekliyoruz” dedi.

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu ise şunları söyledi: “Biz Türkiye’nin toplam değer olarakken büyük federasyonuyuz. 1200 üyemiz ve 8 derneğimiz var. Federasyonumuza bağlı üyeler toplam üretimin yüzde atmışını yapmakta. Konum itibariyle de hem İstanbul’da olmamız hem de 8 dernekten oluşan bir federasyon olmamız bizi bu konuda Türkiye’nin en güçlü federasyonu haline getiriyor. Üyelerimiz arasında küçük ölçekli firmalar da bulunmakta. Çoğunun Romanya’da yatırımları var. Bizim burada olmamızın amacı da orta ve küçük ölçekli firmalara Romanya’yı tanıtabilmek. Bugünkü ana ziyaret sebebimiz bu. Aramızda derneklerimizin başkanları var, birkaç sanayici arkadaşımız ve hukuk bürosu sahibi arkadaşlarımız var. Sizden aldığımız bilgileri ülkemizdeki arkadaşlarımıza sunmak istiyoruz.” 

Romanya Ticaret Odası Başkanı ise ülkedeki ticaret ve yatırım olanakları konusunda bilgiler aktardı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok aktif bir büyükelçiniz olduğu için şanslısınız. Çok başarılı bir müşaviriniz var. Ciddi hukuk ve finans şirketleriyle görüşüyorlar. İhtiyaç halinde bize de ulaşabilirsiniz. Örnek vereyim; Kereste almak istiyorsunuz. Bize ulaşırsınız. Firma iflasta mı, vergilerini ödüyor mu hemen sizi bilgilendiririz. Size bilgiyi verdikten sonra biz aradan çekiliyoruz.  Belediye başkanı yabancı yatırımcıyı çekmek için toprak ve bina vergisi almıyor. Ciddi destekler veriyor. Aynı zamanda liman var, serbest bölge var, sanayi bölgesi var. Ticarete çok uygun belediyelerin de destek verdiği bölgeler var. Arzu ederseniz bunları da sizinle paylaşırız diyor. Büyük bir gemi nakliyesi yapan firmamız var. Hamburg’a, Amsterdam’a sürekli seferler yapılıyor. Malınızı dünyaya ulaştırmanız çok kolay. Konteynırın Hamburg’a ya da Amsterdam’a göndermesi kara yoluna göre üçte bir daha uygun. Bu ziyaretinizi çok önemsiyorum. Zaman kaybını da ortadan kaldıracağız. Çok iyi bir görüşme oldu. Tekrar söylüyorum, doğru yerdesiniz. Tarım, yedek parça, tarımla ilgili ciddi potansiyel var. Sadece Galos bölgesinden 145 ton domates çıkıyor. Hammaddesi orada hazır. Moldova Cumhuriyeti 7 km ötede. Orada üzüm bağları var. Örneğin, meyve suyu fabrikası düşünülürse alt yapı hazır. Sadece yatırımcı lazım. Çok fazla konfeksiyon yapan yer var. Fakat ham madde kumaş yok, yüzde doksan dokuzu dışarıdan geliyor. Fermuarlarından, düğmesine kadar her şey dışarıdan geliyor. Burada da tek eksik yatırımcı.”

Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde devam eden görüşme sonunda HASİAD heyeti Romanya Ticaret Odası Başkanına bir plaket verdi ve başarılı çalışmaları nedeniyle kutladı.
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt