SLİDE İÇERİK
Üyelerden Haberler

ARNAVUTKÖY - HADIMKÖY SANAYİ ETKİNLİĞİ 2016

“FUAR” GİBİ ETKİNLİK

Kısa adı HASİAD olan Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve işadamları Derneği tarafından Hadımköy meydanında birincisi düzenlenen “Sanayi Etkinliği 2016 “ etkinliğine Hadımköy ve Arnavutköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 70’in üzerinde firma katıldı.

Uluslararası Düzeye çıkarılacak
Fuarın açılış konuşmasını yapan Hasiad Başkanı Hüseyin Bozdağ, “istanbul’un çeşitli bölgelerinde üretim yapan ve birbirine muhtaç olan çeşitli sektör temsilcilerinin bir araya gelerek işbirliği içerisine girmeleri ve tanışmaları için böyle bir girişimi başlattık” dedi. Bozdağ, biz burada balık tutmak isteyene balık tutmayı öğretmeye çalışacağız” dedi.”Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin öz kaynakları ile hayata geçirilen etkinliğe bu sene 70’in üzerinde firmanın katıldığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren Bozdağ, “Bu sene birincisini düzenlediğimiz bu etkinliği ileriki yıllarda kapsam ve katılımını genişleterek önce bölgesel, daha sonra da uluslararası düzeye çıkarmayı hedeflediklerini” söyledi.

İş var beğenen yok
Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 70’in üzerinde firma temsilcisi ve çok sayıda davetlinin yanı sıra İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, DESB [Deliklikaya Sanayi Bölgesi] Yönetim kurulu üyesi Hasan Büyükdere, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, CHP İlçe Başkanı A. İhsan Ercan, CHP Arnavutköy eski Belediye Başkan adayı Ruhi Tuncel, Emniyet müdürü Aykut Korkamz, Belediye Başkan Yardımcıları ve çeşitli STK temsilcilerinin katıldığı açılışta konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, “Bölgemizde insanlarımıza ve sanayicimize çok faydalı olacağına inığım böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu” belirtti. Baltacı konuşmasında ülkemizin çok hassas bir dönemden geçtiğini kaydederek, özellikle 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Böylesine hassas bir dönemde sanayici’nin elini taşın altına bir kez daha koyarak yatırımlarına hızlı bir şekilde devam etmesi, ülkemizin ilerlemesinin ve kalkınmasının önüne taş koymak isteyenlerin suratına vurulmuş en büyük şamardır” dedi. Baltacı, Arnavutköy’de faaliyet gösteren çeşitli sektörlere ait fabrikalarda çok sayıda insanımızın ekmek yediğinin belirterek, “Aslında bölgemizde iş çok ama iş beğenmemezliği de çok” dedi. Bu durumun çok ta kötü bir şey olmadığının altını çizen Başkan Baltacı, “ülke insanımızın beklentilerinin ve yaşam startlarının artması için iyi bir gelişme olduğunu kaydetti. Baltacı sanayiciye övgüler yağdırarak sanayicinin zaman zaman yalnız kaldığını belirterek, sanayiciye yardımcı olmak gerektiğini söyledi.

18 İmar uygulaması
Sanayicinin lehine Sanayicinin kanayan yarası 18 imar uygulaması konusundaki çalışmalara da değinen Baltacı, “Hadımköy’de imar izni henüz alamayan sanayicilerin durumunu değerlendirdi. Hadımköy’deki sanayicinin kanayan yarası “18 İmar uygulaması” üzerinde dört yıldır çalıştıklarını belirten Başkan Baltacı, 18 imar uygulamasının sadece Arnavutköy Belediyesinin değil aynı zama sanayicinin de lehine olacak bir çalışmadır” dedi. Bu konuda sanayicinin taleplerini her zaman değerlendireceklerini ve onların daha fazla yatırım yaparak istihdam sağlamaları için bu güne kadar olduğu gibi yarında yanlarında olacaklarının altını çizdi.

Kalite artırılmalı
Sanayi etkinliğinde konuşan Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, “Bu tür ticari ve sanayi fuarların önemine değinerek, sanayicinin ürettiği ürünlerin tüketicilerle buluşması çok önemli” dedi. Dayıoğlu bu tür sanayi bölgelerinde üretilen ürünlerin dünya pazarlarında daha rekabetçi bir ortamda pazarlanabilmesi ve ülkemiz insanının tüketimine sunulan ürünleri kalitesinin artırılması için eğitimin önemine dikkat çekti, daha önce sözleşmeleri imzalanan ve inşaatına kısa zama başlanılacak olan “Tematik okulların” bir an önce hayat geçirilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı. Fabrikalarda çalışan yetişmiş elemanların eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin şart olduğunun altını çizen Kaymakam Dayıoğlu, “Eğitim kalitesi yükselmeden yapılan ihracatın çok fazla etkili rekabet edemeyeceğini söyleyerek bizim yapacağımız olsa olsa ancak ihracatın hamallığını yapmak olacaktır” dedi.

Yılmayacağız
Sanayi etkinliği açılışında bir konuşmada İSO Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı. Bahçıvan bu ülke insanının yaşadığı acı ve güçlükler bir batı ülkesinde yaşansaydı dayanamayacaklardı” dedi. Ülkemizde yapılan terör saldırıları bizi yıldıramayacak” diyen Erdal Bahçıvan, Arnavutköy Hadımköy bölgesinin devlet destekli büyük projelerle daha çekici bir duruma geldiğini belirterek, sanayicinin bu kötü günlerin çok daha kısa bir zama atlatılabilmesi için biz sanayiciler olarak daha fazla yatırım yapacağız inatla, daha fazla istihdam yapacaklarını belirtti. Bahçıvan sanayicinin özellikle imar konusunda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için bir affın getirilebileceğine değinerek, yapılan imar affına Ankara’nın da sıcak baktığını belirterek bir anlamda sanayiciye imar affı müjdesi verdi. Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesim töreni gerçekleşti ardında plaket taktimi yapıldı. Etkinliğe katılan firma stantlarının gezilmesi ile tören son buldu. Sanayi etkinliğinin üç gün süreceği bildirildi.
Degerli HASIAD Üyeleri;

27 Mart 2014  tarihinde yapilan genel kurulda sizlerin teveccühleri ile bu göreve seçilmis ve aldigimiz HASIAD bayragini daha iyi yerlere getirebilmeyi hedeflemistik. Yeni yönetim kurulu olarak yola baslarken HASIAD ismininin daima olumlu sekilde gündemde kalmasini  ve dernegimizin bölgemizin saygin sivil toplum kuruluslarindan birisi olmasini saglamak ana hedeflerimizdi.

Görev yaptigimiz iki yil boyunca degisen ve zor sartlarda degiserek , büyüyerek ve sayginligini arttirarak dernegimizi daha iyi yerlere getirmeye çalistik.

Yönetim Kurulumuz iki yillik çalisma dönemi içersinde 90 adet Yönetim Kurulu toplantisi yaparak çesitli kararlar almis, projeler üretmis, bunlarin uygulamalarini takip etmis ve asagida belirtilen hizmetler üretilmistir.

Iki yillik süreçte Dernegimizden  yeni üye aramiza katilmistir. Su an 124 üyesi olan bir dernek olarak çalismalarimiza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni olusumlarla HASIAD’in bölgede daha etkin bir Sivil Toplum Kurulusu olmasi nedeniyle üye sayimizin arttirilmasi yönünde çalismalarimiz devam edecektir.

Iki yil içinde firma ziyaretinde bulunarak sorunlari dinledik, fikir alisverislerinde bulunduk, isletmeleri gezdik, yeni firmalarla tanistik.

Göreve gelir gelmez Yeni Yönetim Kurulumuzu tanitmak, sorunlarimizi anlatmak ve bu dönem ki projelerimiz hakkinda bilgiler vermek amaciyla sirasiyla idari olarak bagli oldugumuz, Arnavutköy Kaymakami Sn Fikret Dayioglu’nu, Arnavutköy Belediye Baskani A.Hasim Baltaci  makamlarinda  ziyaret ettik.


Devamı...

Duyurular Tüm Duyurular...

ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Sanayicimiz;
Son günlerde kendini telefonda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran olarak tanıtıp yardım talep eden dolandırıcılar ortaya çıkmıştır. Bu gibi taleplere itibar göstermemeniz ve anında polis merkezine şikayette bulunmanızı önemle rica ederiz.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin BOZDAĞ

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği

 24 Ocak 2015 CUMARTESI 
Resmî Gazete 
Sayi : 29246 

TEBLIG 
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile Çevre ve Sehircilik Bakanligindan: 
 
BÜYÜK ENDÜSTRIYEL KAZALARLA ILGILI HAZIRLANACAK 
GÜVENLIK RAPORU TEBLIGI 

BIRINCI BÖLÜM 

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar 

Amaç 

MADDE 1 – (1) Bu Tebligin amaci; 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmelik’ te belirtilen üst seviyeli kurulus isletmecilerinin,  ayni Yönetmeligin 11 inci maddesi geregi hazirlamalari veya hazirlatmalari gereken güvenlik raporlarina iliskin usul ve esaslari belirlemektir. 

Kapsam 

MADDE 2 – (1) Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 5 inci maddesinde tanimlanan üst seviyeli kuruluslar hakkinda uygulanir. 

Dayanak 

MADDE 3 – (1)  Bu Teblig, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin 11 inci ve 21 inci maddelerine dayanilarak hazirlanmistir. 

Tanimlar ve kisaltmalar 

MADDE 4 – (1) Bu Tebligde geçen; 
a) BKÖP: Büyük kaza önleme politikasini, 
b) Güvenlik raporu: Üst seviyeli kurulusun, kurulusun çevresinin, kurulusta yürütülen faaliyetlerin ve proseslerin tanitiminin 
yapildigi, Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligin eki Ek-3’te belirtilen ilkeleri içerecek sekilde kurulusta uygulanan güvenlik yönetim sistemi ile ilgili bilgilerin ve isletmecinin taahhütlerinin bulundugu belgeyi, 
c) Güvenlik raporu formati: Ek-1’de belirtilen; biçim ve genel kurallar dikkate alinarak ve Ek-2’de belirtilen güvenlik raporunda bulunmasi gerekli asgari bilginin, belirtilen baslik ve numaralara göre siralanmasini içeren güvenlik raporu düzenini, 
ç) GYS: Güvenlik yönetim sistemini, 
d) Kritik olay (KO): Büyük kazaya sebebiyet verme potansiyeli olan bütünlük kaybini, 
e) Yönetmelik: 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Büyük Endüstriyel Kazalarin Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Yönetmeligi, ifade eder. 

IKINCI BÖLÜM 

Genel Yükümlülükler 

Isletmecinin güvenlik raporu ile ilgili yükümlülükleri 

MADDE 5 – (1) Üst seviyeli bir kurulusun isletmecisi Ek-2’de belirtilen bilgileri ve güvenlik raporu formatini dikkate alarak bir güvenlik raporu hazirlar veya hazirlatir. 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Güvenlik Raporunun Incelenmesi, Gizli Bölümleri ve Raporda Belirtilen Bilgilerin Dayanaklari
Güvenlik raporunun incelenmesi 

MADDE 6 –  (1) Güvenlik raporlari Yönetmeligin 11 inci ve 12 nci maddelerinde belirtilen usul ve esaslara göre incelenir. 
Güvenlik raporunun gizli bölümleri 

MADDE 7 – (1) Hazirlanan güvenlik raporlarinda, Ek-2’nin birinci ve ikinci bölümünde yer alan 1.1.6 (bildirim dahilindeki tehlikeli madde ve miktarlari), 1.2 (b) ve (c),  1.4.1 (c hariç), 1.4.2,  1.5 (a) ve 1.5.2, 1.5.16, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.6, 2.2.7 numarali maddeler ve bu maddelere ait alt basliklari ile üçüncü bölümünün tamaminda belirtilen bilgiler, Yönetmeligin 21 inci maddesi geregince gizli olarak kabul edilir ve bu bölümler üçüncü kisilere açiklanmaz. 

Güvenlik raporunda belirtilen bilgilerin niteligi 

MADDE 8 – (1) Güvenlik raporunda kullanilan veya belirtilen; güvenilirlik verileri, olasilik verileri,enstrümantasyon güvenlik sertifikasyonlari, meteorolojik, hidrografik ve benzeri bilgiler ile referans bilgilerinin; hangi ulusal/uluslararasi kurum veya kuruluslar ile ulusal/uluslararasi kabul görmüs bilimsel veya standardize edilmis kaynaklardan alindigi belirtilir. 

Güvenlik raporu ile birlikte gönderilen risk degerlendirmesi 

MADDE 9 – (1) Üst seviyeli kurulusun isletmecisi tarafindan, Yönetmeligin 8 inci maddesi geregi hazirlanan/hazirlatilan kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporu ile birlikte ancak ayri bir doküman olarak harici bir bellek ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligina gönderilir. Söz konusu kantitatif risk degerlendirme belgeleri, güvenlik raporunun herhangi bir bölümünü veya ekini teskil etmez. 

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 

Çesitli ve Son Hükümler 
Idari tedbirler ve uygulanma usulleri ile yaptirimlar 

MADDE 10 – (1) Güvenlik raporunun yetersiz bulunmasi halinde, Yönetmeligin 23 üncü maddesinin ikinci fikrasinda belirtilen hükümler uygulanir.

Yabanci dildeki kaynaklar 

MADDE 11 – (1) Yabanci dildeki kaynaklardaki bilgilerin kullanilmasi durumunda güvenlik raporunun ekinde, söz konusu bilgilerin ilgili mevzuata göre yeminli tercüman tarafindan yapilan Türkçe çevirileri sunulur. 

Yürürlük 

MADDE 12 – (1) Bu Teblig yayimi tarihinde yürürlüge girer. 

Yürütme 

MADDE 
13 – (1) Bu Teblig hükümlerini Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani ile Çevre ve Sehircilik Bakani müstereken yürüt